Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
[D&D Midnight] Oszust - klasa prestiżowa
Autor Wiadomość
Yarpen 

Wysłany: 2007-01-12, 19:37   [D&D Midnight] Oszust - klasa prestiżowa

Oto początek proponowanych zmian. :) Ponadto poprawiłem idiotyczny błąd - zamiast kosztów w postaci Punktów perswazji podawałem "Raz dziennie".

Opis klasy prestiżowej napisał/a:
OSZUST
Niektórzy zwą takiego padalec, dwulicowy i ścierwo. Inni doceniają i zazdroszczą mu zaradności i sprytu. Jedno jest pewne. W okrutnym świecie rządzonym żelazną ręką, gdzie armia najeźdźcy pustoszy krainy... tak, to doskonałe miejsce dla oszusta. Są tacy, którzy dzięki swoim talentom starają się zaszkodzić złu... lecz to wyjątki. Częściej każdy z nich działa tylko na swoją korzyść - zaś jeżeli chodzi o sympatie i antypatie, to starają się być niczym chorągiewka na wietrze. Prawdziwy oszust potrafi przyłączyć się do drużyny bohaterów, by dzień później za pajdę chleba zaprzedać ich orkom. I tak - on wyjdzie z tego cały, promieniując radością i szukając już następnej okazji.

Oszust nigdy nie przedstawia się prawdziwym imieniem - zmienia tożsamości w zależności od potrzeby. Tak więc nie podejdzie do ciebie mówiąc "Cześć, jestem oszustem i mam na imię Krypis". Prędzej spotkasz go rannego na drodze, zaś on będzie tytułował się ważnym członkiem ruchu oporu... i gdy spróbujesz go podnieść, wbije ci sztylet w plecy.


Wymagania napisał/a:
Kości wytrzymałości: k6

Wymagane:
Blef 10 ranga
Dyplomacja 5 ranga
Zwinne palce 5 ranga
Wyczucie pobudek 5 ranga
Atuty: Ostrożność
Języki: musi znać Wspólny i Orczy
Charakter: neutralny dobry, neutralny, neutralny zły
By być prawdziwym oszustem, postać musi oszukać co najmniej trzy osoby. Może to być zarówno oszukanie kogoś w kartach, jak i podstępne zamordowanie.


Zdolności napisał/a:

1 poziom: Mimikra, Punkty perswazji
2 poziom: Zdolności oszusta
3 poziom: Patrz komu ufasz
4 poziom: Zdolności oszusta
5 poziom: -
6 poziom: Urodzony kłamca, Zdolności oszusta
7 poziom: -
8 poziom: Zdolności oszusta
9 poziom: -
10 poziom: Magiczny immunitet (wykrycie), Zdolności oszusta


Mimikra (1 poziom) napisał/a:
Nierozpoznany oszust to żywy oszust. Nie możesz nigdy podawać się za tego, kim jesteś. Zdolność do okłamywania, że należysz do innej profesji jest twoją podstawową ochroną. Niekiedy musisz udowodnić, że faktycznie jesteś zdolnym medykiem, lub mistrzem fechtunki - o ile się za takowego podałeś. Dlatego wiesz, co to Mimikra.

Mimikra pozwala raz dziennie (na 5 poziomie 2x, na 10 poziomie 3x) użyć ci umiejętności zwykle niedozwolonej dla ciebie. Jednak koniecznie musisz to robić tylko po to, by udowodnić, że jesteś przedstawicielem profesji, której umiejętność ta jest główną cechą. Otrzymujesz wtedy +1 do rangi tej umiejętności na każdy poziom Oszusta.

Za każdym użyciem tej zdolności tracisz także połowę maksymalnych punktów perswazji - jeżeli aktualnie masz mniej niż połowę, pozostałe punkty tracisz z puli punktów następnego dnia. Połówki zaokrąglane są w dół.


Punkty perswazji napisał/a:
Oszust ma talent. Ale talent ten jest jednak ograniczony przez jego siłę woli i umysł. Możesz poświęcać punkty perswazji, by dokonywać niesamowitych wyczynów, mówi się, że Oszust w środku nocy wmówi Ci, że świeci nad nami jasne słońce.

Bazowo masz 5 punktów perswazji +1 z pierwszego poziomu (czyli de facto 6). Otrzymujesz dodatkowy punkt na każdy poziom co w sumie daje 15 na 10 poziomie. A wydać je możesz na...


Zdolności oszusta (co 2 poziomy) napisał/a:
Za każdym razem, gdy zyskujesz tą zdolność, masz prawo wybierać jedną zdolność z puli Zdolności oszusta. Każda z nich może okazać się przydatna, więc wybieraj rozważnie..

Mistrzowski blef: Swoimi oszustwami potrafisz dokonywać cudów - otwierają one przed tobą zamknięte drzwi, zmieniają wrogów w przyjaciół a nawet pozbawiają ludzi żywota. Mówi się, że wmówiłbyś hordzie orków, że jesteś jednym z nich.

Kosztem 3 punktów perswazji do rangi umiejętności Blef i Dyplomacja, możesz dodać swój poziom Oszusta.

Wyczucie intencji: Znasz się na ludziach. Potrafisz wiele wyczytać z ich oczu, gestów, mimiki oraz tego w jaki sposób mówią. Nieraz, po krótkiej i bezsensownej rozmowie wiesz o kimś więcej, niż rodzona matka tej osoby.

Kosztem 3 punktów perswazji potrafisz po chwili rozmowy otrzymać podstawowe informacje na temat jednej istoty. Może to być zarówno jej wewnętrzne pragnienie, słaby punkt, sympatia-antypatia czy choćby charakter.

Osłabienie woli: Mówią, że masz język żmiji, zaś każdym słowem potrafisz wstrzyknąć jad, który powoli poddaje innych twojej woli. Każde twoje słowo coraz bardziej mąci w głowie rozmówcy, zaś ten w końcu nie wie co myśleć - i wtedy Ty mówisz mu co ma myśleć.

Kosztem 5 punktów perswazji potrafisz dzięki rozmowie obniżyć jednej postaci rzut obronny na wolę i umiejętność Wyczucia pobudek o 1 +1/2 poziomy Oszusta.

Zdradzieckie uderzenie: Wiele łączy cię z łotrami - mieszkańcami brudnych slumsów i ciemnych zaułków, którzy czychają na bezbronne ofiary. Tak jak oni, ty też jesteś bezlitosnym drapieżcą, czekającym na łakomy kąsek do złowienia. Choć twoją siłą jest mowa, musisz umieć pozbyć się persona non grata - kogoś, kto jest już niepotrzebny.

Kosztem 5 punktów perswazji potrafisz zadać podstępny atak tak jak łotr, obrażenia zostają wtedy zwiększone o dodatkowe 1K6. Jednak jeżeli postać jest pod wpływem twojego uroku lub mocno ci ufa (decyzja MG), wtedy obrażenia zwiększają się do 2K6.

Uniwersalny język: Mowa to twoja główna broń. Zaś postać, która cie nie może zrozumieć - to kiepski kandydat na ofiarę. Dlatego musisz być też perfekcyjnym lingwistą.

Kosztem 7 punktów perswazji potrafisz opanować jeden język, którym w przeciągu tego dnia (opcjonalnie, wedle MG: do czasu pobytu w społeczności posługującej się nim). Nie jest to jednak zdolność doskonała - umiesz przekazać komuś podstawowe pojęcia, prośby, rozkazy i sygnały.

Mistrz trucizn: Jak już wcześniej mówiłem - czasem trzeba kogoś się pozbyć. Jednak ktoś taki jak ty nie musi sięgać po tego typu prymitywne sposoby. Podrzynanie gardeł możemy pozostawić rzezimieszkom - finezyjna broń pasuje do ciebie o wiele bardziej. Szczególnie trudno wykrywalna. Z pewnością dobrym wyborem jest trucizna.

Po wybraniu tej zdolności, przy korzystaniu z trucizn istnieje minimalna szansa na samozatrucie. Ponadto postać zyskuje premię +3 do alchemii, jeżeli daną miksturą jest trucizna.

Dodatkowy język: Oszust to postać o wielkim umyśle. Dlatego, nie sprawia mu problemu nauka posługiwania się jakimś szczególnym językiem.

Po wybraniu tej umiejętności Oszust ma prawo nauczyć się dowolnego języka znanego lub nie na Aryth.


Patrz komu ufasz (3 poziom) napisał/a:
Oszust nie może być ufny jak baranek - to on oszukuje ludzi. Na trzecim poziomie otrzymuje on premię +2 do wykrywania pobudek.


Urodzony kłamca (5 poziom) napisał/a:
Ze względu na szerokie doświadczenia w okłamywaniu ludzi, doświadczony Oszust otrzymuje premię +2 do blefu.


Magiczny immunitet (poznanie) (10 poziom) napisał/a:
Wiesz co to magia, używana przez tych tajemniczych "wiedzących" oraz sługi Izradora. Wiesz także jak się przed nią bronić. Twój umysł nie da się opętać tym sztuczkom.

Jeżeli przy jakimkolwiek czarze poznania możliwy jest rzut, Oszust otrzymuje do niego premię +2.

Jeżeli rzut nie jest możliwy, Oszust ma prawo go wykonać, mimo kary -2.
_________________
"Love is for girls and gays."
Ostatnio zmieniony przez Yarpen 2007-01-13, 12:38, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Amon 
Moderator


Wysłany: 2007-01-12, 21:32   

mógłbyś usunąc umiejętności z trzeciego poziomu bo na 10 poziomów w siedmiu coś ma - trochę tego za dużo imho

a wymagań do charakteru nie ma? może np nie może być dobry albo prawożądny?
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Horus 
Moderator

Wysłany: 2007-01-12, 22:26   

Ograniczyłbym go do każdego, po za PD i PN. Jeśli się uprzeć, PZ już podchodzi....
_________________
Раз мати родила!
 
 
LordDream 

Wysłany: 2007-01-12, 23:32   

Fajne to to, tyle że ciekawe czy dużo ludzi w DnDku lubi grać oszustami, czy bardziej magami ;P. Wyjaśnij dokładnie co oznacza ta zdolność incognito i jakie czary mogą ją przebić.
 
 
Yarpen 

Wysłany: 2007-01-13, 12:17   

Amon
Z tego co zauważyłem podczas obcowania z settingiem, klasy prestiżowe są zwykle bardzo silne - nie nadają się chyba dla FR lub innych światów. Tutaj masz przykład prestiżówki z Against the Shadow - jednego z większych serwisów o Midnight. Tutaj akurat NIE MA poziomu bez umiejętności, a niektóre z nich są silne.

Chociaż faktycznie może Oszust jest troche overpowerowy. Chyba wywaliłbym Incognito, a na jego miejsce przesunąłbym Magiczny immunitet (poznanie), który nie dawałby odporności, lecz możliwość powtórzenia rzutu na poznanie. No i może opcjonalnie dał jakąś dodatkową premię do blefu na 5 poziomie.

Horus
Faktycznie, tutaj zaniedbałem Oszusta. Jednak charakterami dla niego odpowiednimi powinny być tylko: neutralny dobry, neutralny i neutralny zły.

Lord Dream
Wiesz, dla standardowego DnD jest klasa podstawowa Beguiler, która jest takim... czarodziejem ale niby oszustem. Potrafi rzucać czary w zbroi, skupia się na magii zauroczeń i iluzji. Zresztą, mogę tutaj zamieścić jej opis - bo ją przetłumaczyłem.

Podręcznik Gracza II, przekład: Yarpen napisał/a:
OSZUST
"Przecież mnie znasz. Nie kłamię, widać to jak na dłoni."
- powiedziane z kamienną twarzą przez Anastrię Nailo, pół-elfiego oszusta

Niektórzy mają prawdę za największą cnotę, jednak czasem potrafi ona poczynić więcej szkód niż fikcja. Człowiek musi być "delikatnie" okłamywany przez całe swoje życie. Kłamstewka używane "dla dobrej sprawy", fałszywe uśmiechy i ukrywanie szczerych myśli sprawia, że machina cywilizacji wciąż pracuje gładko i bez zarzutu. Uczciwość jest dobra, owszem, ale do pewnego stopnia. Oszuści rozumią te słowa lepiej niż ktokolwiek inny, i używają kłamstw, niedomówień i tajemnic tak biegle, jak żołnierz na froncie swej broni.
Oszuści postrzegają kłamstwa i manipulacje jako narzędzie. Tak jak młot może być użyty do zbudowania domu, jak i skruszeniu komuś czaszki, tak oszustwa i zdolność kontrolowania innych może być użyta w celach uczciwych i nie całkiem. Kłamstwo wyszeptane w odpowiednie ucho potrafi zrujnować czyjeś życie, jednak przemiły uśmiech i przesłodkie słowa potrafią otwierać przed oszustem wcześniej zamknięte drzwi, zmieniać zażartych wrogów w oddanych przyjaciół, a nawet kończyć wojny. Oszuści mają reputacje łotrów, przecherów i szpiegów, lecz potrafią być także dyplomatami a nawet bohaterskimi przywódcami, którzy niosą innym nadzieję nawet w najtrudniejszych czasach.


Jeżeli chodzi o sprecyzowanie względem zaklęć - wolę tego nie próbować do czasu, gdy w rękach będę miał pachnący i cudny podręcznik do Midnight edycja 2, pierwsza wydana w Polsce w naszym języku.
_________________
"Love is for girls and gays."
 
 
Amon 
Moderator


Wysłany: 2007-01-14, 17:45   

Yarp, :arrow: ok ok tyle że jeśli prestiżówka jest mocna to powinny być na nią mocne wymagania, jeśli nie systemowe to fabularne inaczej w świecie występują sami prestiżowcy :) ale to imho oczywiście :)
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme made by Aiglon von Lupus based on subSilver