Tawerna Bibliotekarzy Strona Główna
RSS Panel

Poprzedni temat «» Następny temat
DnD next
Autor Wiadomość
Amon 
Moderator


Wysłany: 2012-10-31, 20:19   DnD next

No dobra. Od razu muszę powiedzieć że dnd next, chociaż jest jeszcze w fazie testów, jest dla mnie najlepszym dedekiem jakiego kiedykolwiek widziałem.

dnd next od samego początku powstaje na bazie feedbacku od społeczności. Ponad rok temu na stronie wizardów zaczeły pojawiać się sondy, mające wytypować "basic rules" czyli absolutne minimum zasad jakie musisz mieć by twoja gra była ddkiem. I to jest właśnie jakieś 80% dnd next, reszta no bardzo płynne i przemyślne nowatorkie zasady.

na czym oni zarobią:

rdzeń dnd next będzie opiarał się tylko na minimum, aczkolwiek całkowicie wystarczającym by grać.

moduły będą dostarczać dodatkowych - opcjonalnych zasad.

np rdzeń nie zakłada wieloklasowości, a podstawowe klasy to mag, woj, zlodziej i kaplan. Co nie oznacza że nie możesz mieć łowcy czy paladyna, ale możesz tak naprawde go stworzyć w oparciu o kapłana lub woja.

późniejsze muduły dodadzą nowe klasy ale nie potrzebujesz ich by grać (jeśli ich nie chcesz)

sześć atrybutów pokrywa wszystkie akcje graczy, nie potrzebujesz niczego więcej. Możesz w swojej grze używać atutów i skillów ale nie musisz. Powiem więcej w tej samej drużynie może być gracz ze skilami i drugi bez i to nie będzie przeszkadzało mg w niczym.

Każdy postać może wybrać background oraz specjalizację i uwaga: nie zależnie od klasy postaci.

jak to się je:
background:
np: zbój - jeśli jesteś zbójem to masz złą reputację, ludzie wiedzą że lepiej z tobą nie zaczynać, to daje plusy do zastraszania, wymuszania i i nie ważne czy twoja klasa to złodziej czy mag.

szlachcic - masz dwóch służących którzy towarzyszą ci w przygodach, nie moga walczyć ale mogą np nieść twój ekwipunek, gotować itp.

specjalizacja:
uzdrowiciel - znów pasuje to do kapłana ale może to być każda inna klasa
użytkownik magii - dla każdego
łucznik - jak wyżej

itp


co znowości:

to jest moje ulubione:
advantage i disadvantage

czyli np krasnoludzka odporność na magię jest teraz advantage.

jak to działa?
zamiast rzucać kostką raz rzucasz dwa razy i wybierasz lepszy wynik :)

drowy w świetle dnia mają za to disadvantage

czyli rzucasz dwa razy i wybierasz mniejszy wynik :)akcja:

definicja akcji to jest główna rzecz jaką twoja postać robi i tyle, bez zagłębiania się w szczegóły.

dużo by pisać

powiem tyle kochałem trzecią edycję, starałem się zrozumieć czwartą, ale dnd next jest po prostu świetne, bo stawia na logikę i wychodzi z pomocą do gracza, nie zasypuje go zasadami jakich nie potrzebuje

i uwaga styl gry "theatre of the mind" wraca do łask, jeśli nie chcesz tych pieprzonych figurek to ich nie potrzebujesz

zachęcam wszystkich do zapoznania się z trzecim playtestem

http://dndplaytest.wizards.com/

hail
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Horus 
Moderator

Wysłany: 2012-11-05, 19:21   

Fajne to, ale mam kilka pytań:
Użytkowanie magii dla każdego? Rozwiń, proszę. Mogę grać krasnoludzkim łowcą i mieć dostęp do arcane spells? Jak w ogóle wygląda system zaklęć?

Jest jakaś pula specjalizacji, czy ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia?
_________________
Раз мати родила!
 
 
Amon 
Moderator


Wysłany: 2012-11-06, 11:44   

melduje pytanie zrozumiałem, odpowiadam.

pierwsze pytanie: tak
drugie: jak w edycjach 1-3
trzecie: tak

specjalizacja np arcane magic specialist oznacza że w swoim życiu uczyłeś się magii metodą pamięciową. to tak jak z językiem. Nie musisz znać języka ale możesz wykuć na pamięć podstawowe zwroty.
musisz mieć int 11. dzieki temu znasz trzy sztuczki na dzień. Dla porównania czarodziej wali sztuczki za darmo (ile razy chce) Na trzecim poziomie swojej klasy (jesli wybrałeś tą specjalizacje na początku) możesz mieć chowańca. Na szóstym mozesz zmaksymalizować czar (jesli jestes czarodziejem to przydatne ale jesli wojem to raczej nie : )) itp.

czyli taka specjalizacja jest zasadniczo najbardziej użyteczna dla czarodzieja ale jesli ktoś chce ja wziąść dla innej klasy to nic go nie stopuje (poza int 11)

Oczywiście możesz tworzyć własne specjalizacje (DMG będzie opisywał jak)

system magii to klasyczny system magii DD, obecnie jedynie z kapłanem i czarodziejem.
komórki na czary, księgi zakleć itp.
nie ma czarów premiowych z atrybutu
0 levelowe spelle są per will - to akurat dobre udogodnienie z 4 ed (jedyna dobra rzecz dotycząca magii w 4 ed... )

w drugim play teście, na gencon wydano warlocka i zaklinacza, oni rzucali magię w inny sposób (bardziej czwarto edycyjny) ale narazie zarzucono pracę nad tymi klasami gdyż nie są priorytetowe dla play testu. Idea jest taka że są trzy rodzaje systemu magii: klasyczny (czarodziej kapłan), powtarzalny - moce at will, rundowe, dzienne, mieszanka tych dwóch. Tak wiec warlock i zaklinacz będą przedstawiać te dwie pozostałe.
i teraz wyjaśnienie: czarodziej, czarownik, zaklinacz to nazwy klas. Jesli komuś odpowiadał system 4 ed może grać zaklinaczem i nazywać go w swojej grze czarodziejem itd itp

pula specjalizacji jest dla przykładu: jeśli potrzebujesz czegoś innego to siadasz ze swoim mg i wymyślacie.

idea jest taka że klasyczne klasy: czarodziej, kapłan, złodziej i wojownik są w stanie pokryć 90% zapotrzebowania graczy jeśli umiejętnie się je zmodyfikuje przez system backgroundów i specjalizacji.

naprzykład wojownik z backgroundem łowca i specjalizacją divine magic może być tropicielem.

albo kałan ze specjalizację archer i backgroundem łowca

albo stworzyć własną klasę :p

system ma być prosty żeby mozna go było łatwo ogranąć i stosować bez zmian lub by można go było łatwo modyfikować.
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Horus 
Moderator

Wysłany: 2012-11-06, 16:54   

Innowacyjne, jak diabli :>
Tak to my graliśmy z chłopakami w liceum, kiedy to ja byłem jedynym 'rpgowcem', a oni mieli o fantastyce pojęcie na tyle, na ile oglądali ekranizację LotRa i czytali książki Sapkowskiego. Bez kostek, bez plansz, figurek, nawet bez wyraźnego systemu klas (oczyma wyobraźni widzę krasnoludzkiego zabijakę, który zastanawia się, czy jest bardziej łotrem, czy bardziej wojownikiem...) - zdawali się na zdrowy rozsądek MG i jego wyczucie 'losowości' pewnych zdarzeń.

Nie zrozum mnie źle - uważam, że to tak naprawdę jedyne słuszne rozwiązanie, bo system powinien być tylko szkieletem który będzie podtrzymywał całość fabularnej tkanki. Mój ulubiony cRPG, Udręka, ogranicza się do trzech klas postaci, a nikt nie jest w stanie zarzucić mu ubóstwa możliwości fabularnych...

W gruncie rzeczy, jestem na tak. 3.0/3.5 lubiłem, ale strasznie drażniły mnie te wciąż-nowe-i-rewolucyjne podręczniki z coraz bardziej wypasionymi prestiżówkami i migbłystalnymi Rozkurwiatorami Światów +12. Może i jest to target dla munchkinów, ale mnogość zasad chyba oddala tę zabawę od jej pierwotnego sensu. I ostatecznie, jeśli chcę mieć nowy miecz z przyczepionym doń kiścieniem, który będzie zadawać k10 obrażeń więcej, to po prostu go sobie wymyślę.

Ogólnie, miód. Nigdy więcej pedalskich druidów - ktoś chce zrobić sobie wołchwa, molfara, czy innego guślarza - bierze kapłana i dorabia mu odpowiednie tło fabularne. Podobnie z łowcą, którego różnice klasowe względem wojownika zawsze wywoływały we mnie salwy śmiechu. Oburęczny łowca z dwojgiem broni, a jeszcze lepiej siecznych (niech będzie, sejmitarów :roll: ). Dobrze, że w rzeczywistym świecie mieliśmy rozsądniejszych myśliwych, bo na samym zbieractwie ludzkość długo by nie pociągnęła...

[ Dodano: 06.11.2012 16.58.20 ]
A co do samej sesji: ja bym pyknął. Pytanie - zechciałbyś znowu prowadzić? U mnie rok akademicki trwa, więc swoją inwencję twórczą muszę siłą rzeczy przenosić na inne płaszczyzny działalności... No i 1:1 chyba grać nie będziemy?
_________________
Раз мати родила!
 
 
Amon 
Moderator


Wysłany: 2012-11-07, 18:13   

super. dzisiaj jutro albo w piątek napiszę coś o samej sesji.

możemy zacząć 1/1 a jak ktoś kiedys wkońcu tu zajrzy to może się przyłączy.
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Horus 
Moderator

Wysłany: 2012-11-07, 21:29   

OK.

Swoją drogą... Zaglądam na forum prawie codziennie, więc czasami, mam wrażenie, miga mi czerwony nick Grzeba. Raz przysiągłbym, że widziałem Leona. Bywa też Dun, Dream. Tęsknię za Vilą (za Coinem też, ale za Vilą bardziej...). Ale są tacy dwaj, wytrwali, nie mogą się pogodzić z nieuchronną entropią. W shoutboxie od dawna jest już zresztą zielono. Siedzimy tu obaj, jak dwa stare pierdziele i szykujemy sobie sesję 1:1. A kiedyś śmiałem się z dwóch jankesów nagranych na youtube w podobnej konfiguracji... :lol:

No nic, odpierdolmy wszystkim nieobecnym taką sesję, żeby sam Dziad Czas odwrócił się przez ramię i załkał nad swoim bezlitosnym tempem :>

Co do realiów - Forgotten Realms? Skoro uderzam w takie sentymentalne smęty, to mroźna północ, być może? Ale jeśli masz już koncept to się go trzymaj.
_________________
Раз мати родила!
 
 
Amon 
Moderator


Wysłany: 2012-11-07, 21:32   

koncept jest, FR ofcourse :)
_________________
Our obstacles are severe, but they are known to us.
 
 
Hutnuk 


Wysłany: 2012-11-12, 12:10   

Horus napisał/a:
Swoją drogą... Zaglądam na forum prawie codziennie, więc czasami, mam wrażenie, miga mi czerwony nick Grzeba. Raz przysiągłbym, że widziałem Leona. Bywa też Dun, Dream. Tęsknię za Vilą (za Coinem też, ale za Vilą bardziej...). Ale są tacy dwaj, wytrwali, nie mogą się pogodzić z nieuchronną entropią. W shoutboxie od dawna jest już zresztą zielono. Siedzimy tu obaj, jak dwa stare pierdziele i szykujemy sobie sesję 1:1. A kiedyś śmiałem się z dwóch jankesów nagranych na youtube w podobnej konfiguracji...


Grzebul był zalogowany nawet dziś około 9:30 :) Zamiast wypatrywać sobie oczy możesz kliknąć na http://forum.biblioteka.avx.pl/memberlist.php i posortować sobie wg daty ostatniej aktywności ;)

Nara, nie naruszam już waszego intymnego tete-a-tete ;)
_________________
plfoto | last.fm | snooker
 
 
Horus 
Moderator

Wysłany: 2012-11-12, 13:14   

Zamiast 'narować', mógłbyś z nami zagraj, mój Ty racjonalisto ;)
_________________
Раз мати родила!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme made by Aiglon von Lupus based on subSilver